Depresja – to słowo brzmi groźnie. Bo jest groźna. Dla życia. Jednym z najczęstszych jej skutków są bowiem samobójstwa. Co więcej – nawet ta leczona, bardzo często powraca. Często przez depresję popada się w alkoholizm, narkomanię czy lekomanię. Po prostu po wzięciu używki, łatwiej jest żyć, zapomina się o problemach, chociaż na chwilę.
Nie sposób wyleczyć się samemu – choć można zniwelować jej skutki. W leczeniu depresji niezbędna jest fachowa, regularna pomoc. Stany lekowe, brak pewności siebie, wycofanie z życia społecznego, brak odczuwania przyjemności, nieustanny niepokój, spadek formy fizycznej, koncentracji – to tylko cześć przykrych skutków tej choroby. Jeśli zatem podejrzewamy depresję u siebie czy któregoś z naszych bliskich, nie wahajmy się z podjęciem leczenia.
Wybór ośrodków i lekarzy zajmujących się leczeniem depresji jej duży. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nasz psychiatra miał nie tylko dobre, oficjalne kompetencje (które możemy sprawdzić choćby w internecie) – lecz by i po prostu wzbudzał nasze zaufanie. Na przykład Tomasz Woźniak, psychiatra z Warszawy, przyjmującym prywatnie pod adresem: Groszowicka 3 lok. 2. Bez niego – dobrej, wzajemnej współpracy – terapia nie będzie skuteczna. Ten lekarz jest bowiem kimś więcej, niż tylko lekarzem. Jest osobą, której powierzamy nasze życie – dosłownie. Musimy mu zaufać – jak przyjacielowi.
Nie łudźmy się też, że wystarczy tylko jedna wizyta u lekarza – konieczne jest przynajmniej kilka sesji. Regularnych. Regularność, to jeden z podstawowych kluczy do wyjścia z tej choroby. Dopiero za nim idą odpowiednio dobrane leki czy zmiany trybu życia np. dotyczących diety, aktywności fizycznej – istotnego elementu w leczeniu depresji. Leczenie depresji nawracającej, to baczne przyglądanie się jej rozwojowi, monitorowanie jej przebiegu. Nie bójmy się tego i lekceważymy nawracających stanów przygnębienia, zwłaszcza, jeśli wydają nam się nieuzasadnione.
2 thoughts on “Leczenie depresji nawracającej”
Comments are closed.
Brak mi tu takich podstawowych informacji:
1. depresje leczy tylko lekarz
2. rola pomocy psychologicznej jest wtórna, informacje o chorobie, wsparcie, psychoedukacja, to nie leczy ale łatwiej zrozumieć schorzenie i z nim żyć
3. kiedy człowiek wychodzi z depresji to nie potrzebuje zazwyczaj żadnej pomocy psychologicznej
4. nie pamiętamy jak się czuliśmy, pamiętamy, ze w depresji było źle ale nie jesteśmy ponownie tego przeżywać
5. nie wszystko to depresja, muszą być spełnione kryteria depresji, czas jest ważny od 2 tygodni do dwóch lat to długość epizodu depresji
6. podstawową formą leczenia jest terapia farmakologiczna, są i inne fototerapia, elektrowstrząsy
Nie dajcie się naciągnąć pseudo-terapeutom, nie odstawiajcie leków, te bajki, ze znajdą przyczynę depresji to wielkie oszustwo, przyczyna leży w genach!
Przynajmniej w moim przypadku leczenie nawracających depresji okazało się proste. Już po miesiącu leczenia pierwszego epizodu byłem praktycznie zdrowy, lekarz trafił z lekami. Po kilku miesiącach zgodnie z zaleceniem lekarza odstawiłem leki. Po 4 latach depresja wróciła i była cięższa ale również „wyzdrowiałem”. nie ryzykowałem i teraz ciągle przyjmuje leki przeciwdepresyjne od 5 lat i jestem zdrowy. Polecam osobom z depresją wykonywać zalecenia psychiatry i nie kombinować. A jw szukanie „przyczyn depresji” to filozofowanie. Taki już nasz los „smutnych”, że mamy depresję w genach, jednak na szczęście dziś dobrze się ją leczy.